Ako sa nábytok vyrába?
Na konštrukciu nábytku sa používajú veľkoplošné materiály - dosky. Ide buď o drevotriesku vyrábanú z dreveného odpadu alebo masívne materiály (škárovka) z mäkkého (smrek, borovica) alebo tvrdého dreva (buk, dub).
Jednotlivé druhy dosiek sa líšia náročnosťou na výrobu a svojimi úžitkovými vlastnosťami.
Drevotrieska sa vyrába z dreveného odpadu (hobľovancov a pilín) zlepeného močovinovo-formaldehydovými lepidlami. Táto zmes sa lisuje do kobercov, ktoré sa režú na veľké formáty. Pre získanie dreveného dojmu sa na drevotriesku lepí papierová fólia s obrazom dreva. Drevotrieska má malú odolnosť voči vode a opotrebovaniu (rozpadá sa). Je však pre nábytkársky priemysel dostupná v širokom spektre vzorov a formátov. Jednoducho sa spracováva a je lacná. Problémom je malá odolnosť a škodlivosť pre zdravie - uvoľňuje jedovatý formaldehyd.
Mäkké drevo (surovina) rýchlo rastie a je lacnejšie ako tvrdé. Je menej náročné na strojové vybavenie pri spracovaní. Obsahuje málo kazov v surovom dreve, ktoré je potrebné odstrániť.
Je možné z neho jednoduchšie vyrábať veľké formáty, ktoré si vyžaduje veľkosériová výroba. V doskách sa ponechávajú uzly a prípadné diery sa opravujú „falošnými uzlami". Mäkký masív má menšiu odolnosť než tvrdé drevo. Výrobky zo smreka sa cenovo približujú drevotrieskovým.
Tvrdé drevo má najvyššie náklady na vstupnú surovinu. Odstraňujú sa z neho uzly, ktoré sa v mäkkom dreve ponechávajú. Korekcie bežné v prípade mäkkého dreva nie sú povolené. Sériová výroba je zložitá. Tvrdé drevo je omnoho odolnejšie než mäkké alebo drevotrieska a používa sa na namáhané prvky (napr. schody). Ide o najdrahší materiál.
Ďalej existujú rôzne "hybridy“. Dyhovaná drevotrieska má jadro z drevotriesky, napovrchu s nalepeným tenkým plátkom dreva. Latovka má jadro zo smreka a napovrchu nalepený tenký plátok dyhy z tvrdého dreva. Dosiahne sa tak na pohľad efekt tvrdého dreva, vlastnosti vnútorného materiálu však zostávajú rovnaké ako pri mäkkom dreve.
Čo je masív, malo by to byť vyrobené z jednoho kusa?
Na to, prečo nie je masív z jedného kusa dreva, existuje niekoľko dôvodov:
- najčastejšie sa rúbu stromy s priemerom 30 až 50 cm (ako urobiť stôl šírky 80 cm?)
- v dreve je vysoké pnutie, ktoré sa po rozrezaní a vysušení uvoľní, drevo popraská a poprehýba sa (problém by bol nájsť rovnú veľkú dosku)
- drevo vždy prijíma a uvoľňuje atmosférickú vodu, čím sa prehýba. Na doske z jedného kusa by to bolo okamžite viditeľné. Obmedzuje sa to striedavým skladaním „pravých a ľavých" lamiel.
Masívne materiály sa vyrábajú v podstate stále rovnakým postupom ako pred mnohými storočiami. Zmenili sa len stroje a namiesto živočíšneho gleja sa používajú moderné lepidlá. Ide o proces výroby pravouhlých lamiel bez chýb, ktoré sa zlepujú do dosiek a brúsia sa.
Výroba masívnych dosiek - škárovky
Surové mokré drevo sa spracuje na fošne alebo dosky. Následne sa umelo suší (2 - 3 mesiace) na vlhkosť vhodnú pre interiér (surové drevo má vlhkosť až 70 %, nábytkový diel iba 10 %). Pri tomto procese drevo stratí zo svojho objemu, poprehýba sa a čiastočne popraská. Z tohto dôvodu sa doska rozpíli na pásy, odstránia sa chyby ako praskliny, hniloba či uzly, materiál sa zo všetkých strán ohobľuje a zrovná – vznikne lamela bez chýb.
Lamely sa triedia podľa farebnosti, zostavujú sa do dosiek, natierajú lepidlom a vkladajú do hydraulického lisu, kde pod vysokým tlakom dôjde k ich perfektnému spojeniu. Pevnosť v spoji je vyššia ako pevnosť samotného dreva. Na lepenie sa používajú ekologické vodou riediteľné lepidlá triedy D3, ktoré neuvoľňujú žiadne škodlivé látky (obsah lepidla v doske je aj tak minimálny, tvorí iba molekulárnu vrstvu medzi jednotlivými lamelami). Po 24 hodinách, kedy sa vlhkosť v doske rovnomerne rozloží, sa dosky brúsia do konečnej podoby. Celá výroba prebieha v klimatizovaných podmienkach, kde vlhkosť a teplota zodpovedá hodnotám v interiéri, kde bude výsledný produkt umiestnený.
*Škárovka - masívna doska z tvrdého dreva môže byť priebežná alebo cinkovaná (dĺžkovo napájaná). Priebežná doska opticky pripomína rastené drevo, cinkovaná doska má tzv. parketový vzor. Výhodou cinkovanej dosky je možnosť vyrábať ju vo veľkých formátoch vhodných pre sériovú výrobu. Výrobky z priebežnej škárovky vyzerajú na pohľad estetickejšie, vyrábajú sa v menších sériach.
Ponuku škárovky si môžte pozrieť na www.madero.sk.