Prihlásiť / Registrovať
0,- €

Ako si vybrať posteľ

Uvedomili ste si niekedy, že prespíte celú tretinu života? Spánok je pre naše zdravie a pohodu jednou z najpodstatnejších vecí.

Skúsme sa zamyslieť nad výberom postele.

Najdôležitejším predpokladom je, aby posteľ nevŕzgala, príjemne vyzerala a hlavne neuvoľňovala do vzduchu jedy.
Podľa starého čínskeho učenia FENG ŠUEJ by posteľ mala byť drevená a vzdušná, čo zaručuje optimálne prúdenie energie a harmónie.
FENG ŠUEJ neodporúča postele kovové.

Nevhodné sú i postele uzavreté (so vstavaným úložným priestorom), ktoré bránia prúdeniu vzduchu a odvádzaniu vlhkosti z matracov (darí sa tam potom plesniam a roztočom). Preto sú postele s úložným boxom hygienicky úplne nevhodné. Pokiaľ potrebujete niečo pod posteľ uložiť, voľte zásuvku. Posteľ nesmie slúžiť ako sklad nepotrebných vecí, do zásuviek je vhodné ukladať iba náhradnú posteľnú bielizeň, resp. uteráky.

Pri rozhodovaní o farbe je najvhodnejšie voliť prírodné odtiene. Ak máte predstavu o inej farbe, je vhodné si vybrať bukové drevo, ktoré je možné prirodzene namoriť na inú drevinu. Buk sa považuje za chameleóna medzi drevom.

Pri výbere postele je dobré si dať pozor na „úsporné" vyhotovenie, ktoré sa vyskytuje u niektorých výrobcov. Pri výrobku uvádzajú názov „masívny", ale z dreva sú iba nohy alebo čelo. Bežne sa stretávame s tým, že bočnice nie sú z masívu, ale z dyhovanej drevotriesky . Výplne čiel bývajú bežne robené z preglejky.

Z najnovších poznatkov plynie nevhodnosť drevotrieskového nábytku, keďže sa z neho uvoľňuje karcinogénny a alergie spôsobujúci formaldehyd. Preto sa vyvarujte takémuto nábytku hlavne v detských izbách!!!!!

K posteli je treba vybrať pohodlné matrace a rošty. Na rozdiel od postele je potrebné matrace raz za čas vymeniť a v konečnom dôsledku tak matrac tvorí najväčšiu časť z ceny postele. Pokiaľ máte vyššiu váhu, budete matrac meniť častejšie než ľudia s nižšou hmotnosťou.

Najdrahší matrac neznamená automaticky najlepšie spanie. Základom matraca je dobrá PUR pena alebo kvalitné nekovové pružiny. Dajte si pozor na fígle, ktoré umelo navyšujú cenu: antialergický, kokosová vrstva, pamäťová vrstva, predĺžená záruka, latex, hrúbka 22 cm, aloe vera, .... alebo dokonca „k tomuto matracu musí byť predpružený rošt, inak vám nedáme záruku".

Najekonomickejším rozhodnutím je kúpiť jednoduchý latkový rošt a dobrý matrac bez "doplnkov".

Je paradoxom, že ľudia si do izieb dajú „šmejd" a pritom vôbec neušetria. Drevotrieskový nábytok nemá zďaleka takú trvácnosť ako drevený. Ako dlho potrvá, kým sa začne odlupovať hrana?

Prespime časť života pohodlne, zdravo a v príjemnom prostredí.

IDEÁLNA POSTEĽ podľa Tellusu

  • prírodné tvrdé drevo, celomasívne vyhotovenie (nepoužívame smrek, borovicu ani toxickú drevotriesku)
  • vzdušnosť (neuzatvárame posteľ skladovým priestorom)
  • tichosť (pevné kovanie a uchytenie roštov )
  • dizajn (jednoduché línie podľa súčasných trendov)
  • tradičné domáce dreviny buk alebo dub (žiadne exotické drevo)
  • ekologická povrchová úprava (vodné laky)